سی درس جاوااسکریپت

روز دوم ـ متغیرها Day 2 - Variables

آخرین به روزرسانی در 15 بهمن 1400
نوشته شده توسط علی خادم
روز دوم ـ متغیرها

توی جاوااسکریپت برای ذخیره کردن اطلاعات از متغیرها استفاده می‌کنیم. اگه بخوایم یه متغیر تعریف کنیم، باید از یکی از کلیدواژه‌های var یا let یا const استفاده کنیم و بعد برای اون متغیر یه اسم انتخاب کنیم. اگه متغیرمون قراره بعداً تغییر کنه از let استفاده می‌کنیم و اگه قراره تغییر نکنه از const استفاده می‌کنیم؛ البته موضوع این قدر هم ساده نیست و بعداً عمیق‌تر وارد این بحث می‌شیم که var و let و const چه فرقایی دارن، اما یه سری قواعد هست درباره متغیرها که خیلی مهمه و همین جا باید یاد بگیرید:

 • اسمی که برای متغیر انتخاب می‌کنید نباید با عدد شروع بشه
 • بین کلماتی که برای اسم متغیر انتخاب می‌کنید نباید فاصله باشه
 • برای انتخاب کردن اسم‌ها توی جاوااسکریپت از استانداردی استفاده می‌شه که بهش می‌گن نگارش شتری (camelCase)؛ گرچه رعایت این استاندارد اجباری نیست اما شدیداً توصیه می‌شه از این روش برای نوشتن اسامی استفاده بشه

حالا بیاید یه متغیر تعریف کنیم و ببینیم در عمل تعریف کردن متغیرها به چه صورتی انجام می‌شه. توی مثال زیر من یه فایل درست کردم به اسم variables.js و توی فایل index.html فراخونی‌ش کردم. بعد توی فایل variables.js یه متغیر ساختم به اسم myName و اسم خودمو توش ذخیره کردم. در نهایت برای این که مطمئن بشم متغیرم به درستی ساخته شده اون رو لاگ کردم تا بتونم توی کنسول مرورگر ببینمش.

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <title>30 Days of JavaScript</title>
  </head>
  <body>
    <script src="variables.js"></script>
  </body>
</html>
const myName = 'Ali'
console.log(myName)

شما هم مثل من بعد از این که متغیرو ساختید، فایل‌هاتونو ذخیره کنید و از نوار آبی پایین سرورتونو اجرا کنید. بعد توی مرورگر از میان‌بر Ctrl + Shift + J استفاده کنید تا کنسول مرورگر باز شه و اسمی که لاگ کردید رو ببینید. دقت کنید که چون دارید یه اسم ذخیره می‌کنید، حتماً باید اسم داخل کوتیشن‌مارک یا علامت نقل قول تعریف بشه وگرنه از مرورگر خطا می‌گیرید و برنامه‌تون به درستی کار نمی‌کنه. اما همه اطلاعاتی که توی متغیرها ذخیره می‌شن لازم نیست بین کوتیشن‌مارک تعریف بشن؛ مثلاً اعداد همین طوری به صورت عددِ خالی قابل تعریف هستن، ببینید:

let firstName = 'Ali' // my first name
let lastName = 'Khadem' // my last my
let country = 'Iran' // country
let age = 33 // age

console.log(firstName, lastName, country, age)

استرینگ و عدد

توی مثال بالا دو نوع داده رو توی متغیرها ذخیره کردیم: حروف و اعداد. توی جاوااسکریپت به حروفی که به عنوان داده ذخیره می‌کنیم می‌گن استرینگ (String). یادتون نره که استرینگ‌ها باید بین کوتیشن‌مارک (یا همون علامت نقل قول) نوشته بشن و اعداد بدون کوتیشن‌مارک. البته جاوااسکریپت غیر از استریگ و عدد، انواع داده‌ی دیگه‌ای هم داره که می‌تونیم ازشون استفاده کنیم و قراره توی مبحث بعدی به صورت خیلی مفصل درباره‌شون یاد بگیریم؛ پس آماده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.